Golfen met de prins
Melanie Jane Lancaster reisde met Joost Luiten mee naar Marokko. Een impressie van een prachtige week met een koninklijk tintje.
Afgelopen week reisde ik af naar Marokko, voorde Trophée Hassan II in de hoofdstad Rabat. Veel mensen denken aan Spanje of Portugal voor een golfvakantie. Maar met een half uur langer in het vliegtuig zit je in het mooie Marokko en kan je een stukje van het Afrikaans werelddeel proeven. Ik vind de golfbanen in Marrakesh en Rabat zeker tot de mooiste banen horen die ik ooit gezien heb. Tijdens de World Golf Awards 2017 werd Marokko zelfs tot beste golfbestemming op het Afrikaanse continent uitgeroepen. We blijven Nederlanders, de greenfee prijzen voor de ‘gewone’ golfer liggen ook een stuk lager dan in zuid Europa, dat is natuurlijk ook altijd fijn.

Golfen bij de koning
Al vanaf de jaren zestig is Marokko druk bezig om zichzelf qua golf op de kaart te zetten. Overal werden golfbanen aangelegd, in eerste instantie vooral zodat Koning Hassan II de bekendste golfers van de wereld kon uitnodigen om in zijn achtertuin te golfen. Zo werd in het verleden de Trophée Hassan II en de Lala Meryem Cup gespeeld op de Golf du Palais Royal in Agadir. Deze baan ligt op het zwaarbeveiligde terrein van het koninklijk paleis. Tijdens dat toernooi mocht er – behalve de golfers – niemand anders op de baan komen. De koning wilde dat niet dat zijn gras zou beschadigen,en voor zijn eigen veiligheid vond hij het beter om geen publiek toe te laten.
Pro-am met de prins
Inmiddels wordt het golftoernooi in Rabat gehouden en is het toegankelijk voor publiek, maar het heeft nog steeds een koninklijk tintje: de gastheer is prins Moulay Rachid. Joost speelde op woensdag de Pro-Am met hem. Voor de ronde werd alles uitgelegd wat hij wel en niet mocht doen en vragen. Er liepen tientallen bewakers mee; het waren er meer dan de toeschouwers zelf. Overal had hij personeel voor die tussen de touwen met hem meeliepen, een waterdrager, een caddy voor zijn caddy, zijn eigen fysio, golfpro, iemand die zijn bal uit de hole pakte, je kon het niet zo gek bedenken en hij had er iemand voor in dienst. Ook de beveiliging om op de baan te komen was veel strenger dan normaal. Op zondag kwam de prinsde laatste drie holes kijken vanaf zijn privétribune bij de 18egreen. Dat iedereen enorm respect heeft voor hem, was aan alles te merken. Het baanpersoneel was de hele dag maar met een ding bezig – schoonmaken, zodat alles er perfect uitzag. Alle lokale mensen bogen wanneer zij voorbij zijn tribune liepen. Toen het toernooi was afgelopen, moesten alle toeschouwers wachten totdat de prins de golfbaan had verlaten.

Geitenkop op mijn bord
Joost en ik waren uitgenodigd om op zaterdagavond in black tie te dineren bij de koning. Supercool, want zo vaak ontmoet je geen leden van een koninklijke familie. Alleen hebben wij deze keer het diner overgeslagen. Waarom? Vorig jaar hadden we ook een uitnodiging en zijn we wel gegaan. Ik weet nog dat ik daar toen best zenuwachtig voor was. Via de groene loper die speciaal voor ons was uitgelegd, gingen we aan tafel en kregen allemaal een lokale delicatesse op tafel. Ik houd van avontuurlijk eten, maar opeens lag daar een geitenkop (!), inclusief hersenen en ogen op mijn bord! Uit beleefdheid heb ik dat zoveel mogelijk proberen op te eten, maar het kostte me veel moeite. En meteen heb ik tegen Joost gezegd dat dat voor mij de laatste keer was. Dus in plaats van het diner heb ik dit jaar een heerlijke Marokkaanse Hammam massage geboekt. In de stoomkamer werd ik eerst gescrubt, kreeg ik van top tot teen een kruidenmasker met aansluitend een massage. Mijn huid heeft nog nooit zo zacht gevoeld.
Girlpower!
Dit is de enige week van het jaar waar de Ladies en European Tour samenkomen. Dezelfde week, hetzelfde resort, alleen twee verschillende banen. Voor beide tours was er een grote players lounge beschikbaar. Het was erg grappig om te zien dat sommige spelers opeens helemaal van slag waren nu er veel meiden in korte broekjes of rokjes rondliepen.
Ik vind het samenkomen van de mannen- en vrouwentour een goed initiatief, omdat er nu veel meer golf te zien is voor de toeschouwers. En hoe leuk is het dat je bij zowel het mannen- als het vrouwentoernooi kunt gaan kijken? Een paar jaar geleden vond ik het superleuk om Anne van Dam en Joost tegelijk te kunnen aanmoedigen!
